Українська Русский English

Це цікаво


Сеньор помідор 20.12.2011

Поява«червоного дива»

У Росії перші відомості про помідори з'явилися при Катерині II. Імператриця побажала послухати доповідь "про дивовижні фрукти та незвичайні виростання" на європейських полях. Для цього посол російський змушений був кинути усі справи у Парижі та влітку спекотного 1780 року мчатися в далеку Росію. У багажнику громіздкого диліжанса лежали кошики з небаченими досі в Росії плодами.

Лише в 1850 р. тут також стали розводити помідори як овочеву культуру. Перші плантації були закладені в Криму, Грузії та Нижнім Поволжі. Так що, як харчовий продукт томати потрапили на стіл не більше ніж 150 років тому.

Перероблений, отже, корисний

Зазвичай прийнято вважати, що свіжі овочі та фрукти набагато корисніші без будь-якої кулінарної обробки. З помідором, здається, все навпаки.

Вчені стверджують, що приготовлені яким-небудь чином помідори мають більше користі, ніж свіжі. У вигляді соусу або тушковані в рагу вони збільшують свої корисні властивості, завдяки чому ефективніше захищають нас від розвитку захворювань серцево-судинної системи та сприяють профілактиці ракових захворювань.

Вчені з Нью-Йорка впевнені, що завдяки термічній обробці, корисні складові помідорів легше засвоюються. Помідор входить у трійку чемпіонів зі вмісту вітаміну А, поступаючись лише моркві. Наприклад, у склянці томатного соку міститься 1 мг цього вітаміну, а людині щодня потрібно 3,5 мг. Крім каротину помідори містять багато інших цінних речовин: вітаміни З, В1, В2, В6, РР, ДО, фолієву кислоту, біотин, атакож велику кількість різних мінеральних солей.

Ліки з грядки

Чи знаєте ви, що лікопен, що міститься в помідорах, знижує ризик захворювання раком? Дивно, що кількість лікопена більше в помідорах, розмелених у блендері або запечених, ніж у свіжих. Щоб від них дійсно була користь, потрібно з'їдати 10 порцій на тиждень(приблизно 2 помідори - це одна порція).

Мінімальна норма споживання помідорів - близько 17 кг за рік на людину.

Особливо корисні вони людям із захворюваннями серцево-судинної системи й шлунково-кишкового тракту, при ожирінні,порушенні сольового обміну. У народній медицині сік і кашку свіжих помідорів використовують при лікуванні гнійних ран, абсцесів. У силу високого вмісту калію та вітаміну С помідори необхідні майбутнім матусям.

Нещодавно на помідор звернули увагу наркологи. Однієї з версій ефективної боротьби з нікотиновою залежністю стала така: треба доставляти в організм достатню кількість нікотинової кислоти з їжею, тоді й до сигарети тягти перестане. А необхідну дозу доставлять червоні й зелені помідори. Якщо не допомагає - дозу подвоїти!

Томати у... косметичці

Та й косметичний ефект від застосування свіжих помідорів ніхто не заперечує. Наприклад, щоб венозні набряки не мучили наприкінці робочого дня, знахарі рекомендують обкласти стопи часточками свіжого помідора. Маска зі свіжої помідорової кашки відмінно живить суху шкіру, особливо якщо додати до кашки щіпку крохмалю та стягує пори при вугристості.

Напередодні сезону відпусток корисно нагадати про чудесну властивість томатів вирівнювати засмагу - також прикладанням свіжої кашки. І більше того, косметологи рекомендують перед прийняттям сонячних ванн посидіти на помідоровій дієті: засмага буде «прилипати» сильніше та лягати рівніше. До речі, помідор надає засмазі ніжний рожевуватий відтінок.

Смачніші серед смачних

При величезній розмаїтості сортів, помідори розрізняються за вмістом цукру та кислоти. Черешньовидні помідори - червоні або жовті - цілий рік солодкі. Жовті помідори менш кислі, ніж червоні, але їх можна змішувати із червоними для надання страві більш тонкого смаку та ефектного вигляду. Сливові помідори товсті та м'ясисті, вони ідеальні для приготування соусів, консервації.

Не зберігайте помідори в холодильнику - холод вбиває їх аромат. Зберігати томати в холодильнику треба лише тоді, коли вони вже переспіли. У всіх інших випадках зберігайте їх при кімнатній температурі вдалині від прямих сонячних променів, щоб вони не стали м'якими. Недоспілі помідори можна помістити в паперовий пакет і для прискорення дозрівання покласти до них яблуко.

Щоб очистити помідори, зробіть невеликий хрест унизу кожного, потім залийте окропом і залишіть на 30-60 сек. Потім злийте й опустіть в холодну воду. Шкірка повинна зніматися дуже легко.

Томатні рекорди

Найважчий помідор був вирощений в 1986 році Гордоном Гремом зі штату Оклахома, США; він важив 3.51 кг.

Найбільший помідорний кущ вирощений в 2000 році в графстві Ланкашир у Великобританії, він сягав 19.8 м у довжину.

Сьогодні світове виробництво помідорів становить 400 млн. т на рік, а торговельних марок для продуктів, створених на основі томатів, зареєстровано 8 млн.

Помста по-індіанськи

Томат є найпоширенішою овочевою рослиною у світі. Відомості про походження томату і його ранньої історії досить бідні. Однак, більшість дослідників вважають батьківщиною цієї рослини гірські райони Перу й Еквадору.

Історія помідора, як і інших рослин з Нового Світу, огорнута легендами. Одна з них говорить, що плем'я майя, розуміючи, що однаково будуть знищені іспанськими завойовниками, вирішили придумати для них страшну й довгострокову помсту. Старійшина плем'я запропонував показати європейцям тютюн і навчити курити:«Тиха трава завоює світ блідолицих, і тоді їхні чоловіки, жінки й діти будуть хворі на століття після нашої загибелі».

Конкістадори дійсно поласилися на незвичайний дурман, але оскільки поруч із тютюновими грядками майя вирощували смачні золотаво-червоні ягоди, запозичили й чудесні «золоті яблука» - pomo de oro.

Смачно i ... безпечно!

Уявить собі, ще 200 років тому помідори вважалися отруйними! От як писали про помідори в книзі "Повний посібник із садівництва", виданої в Данії в 1774 році: "Плоди вкрай шкідливі, тому що зводять із розуму тих, хто їх поїдає."Цікаво, що в Північній Америці помідори вважали взагалі смертельною отрутою. Історії, наприклад, відомий випадок, коли на догоду англійському королеві Георгу помідорами хотіли отруїти головнокомандуючого повстанців північних штатів генерала Джорджа Вашингтона, який після «отруєння» прожив ще багато років і став першим президентом США.

В 1811р. у Петербурзі був виданий «Ботанічний словник», у якому обережно повідомлялося, що помідор «хоча й уважається отрутною рослиною, але в Італії його їдять уже з перцем, часником і маслом, а в Португалії й Богемії навіть роблять із нього соуси, що відрізняються вкрай приємним кислуватим смаком».

Дипломи та нагороди


Золота медаль переможця конкурсу "На кращу продукцію, технологію та наукову розробку" (2009р.)